ورود  \/ 
x
x
ثبت  \/ 
x

 x 
سبد خرید خالی

بلاگ

قوانین جدید ایران در مورد ارز دیجیتال چه می گویند ؟

قوانین جدید ایران در مورد ارز دیجیتال چه می گویند ؟ مطلب ویژه

بیت کوین

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، وزارت اقتصاد اعلام کرد خرید و فروش بیت کوین و استخراج آن  در ایران زین پس دارای مصوبه های قانونی است. فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست کمیسیون اقتصادی با بحث بررسی رمز ارزها و ارزهای دیجیتال اذعان داشت با توجه به ممنوعیت فعالیت در حوزه ی ارز دیجیتال که در نیمه ی دوم سال 96 پایه گذاری شد، هم اکنون رفع ممنوعیت شده و طرح پیش نویس شده در اسفندماه1397 تصویب شده است ودر انتظار بررسی هئیت دولت می باشد و همچنین واردات این دستگاه ها به رسمیت شناخته شده و ممنوعیتی برای آن وجود نخواهد داشت. در این راستا دولت طرحی را تدوین کرده که در آن فوائد استفاده از این ارز بیش از مضرات آن است و مردم می توانند با اخذ مجوزهای لازم اقدام به استخراج این ارز بنمایند. به همین دلیل استخراج بیتکوین در ایران غیر قانونی نخواهد بود.  در پی این نشست الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد ظرف 3 ماه اینده مقدمات تولید رمز ارز در کشور فراهم شده و استخراج کنندگان می توانند با استفاده از دستگاه های 3 زمانه به تولید و استخراج این ارز بنمایند اما استفاده از این دستگاه ها در ساعات پیک مصرف برق ممنوع بوده و در این ساعات برق دستگاه ها خاموش می شوند. همچنین نرخ برق مصرفی برای این دستگاه ها متوسط نرخ برق صادراتی تعیین گردید.

 

 

 

 

در این راستا آذری جهرمی وزیر ارتباطات، اذعان داشت که وزارت نبرو برآورد کرده 700 مگاوات برق کشور در حال حاضر برای استخراج رمز ارز استفاده می شود. قیمت برق در ایران ارزان تر از قیمت جهانی است. هزینه هر کیلو وات ساعت برق صنعتی در برخی از کشورها ی اروپائی 20 سنت است که این نرخ در ایران به نصف این مبلغ می رسد با توجه به دسترسی به برق ارزان، ایران به بهشت تولید کنندگان ارز های دیجیتال تبدیل شده طوری که استخراج کنندگان ارزهای بین المللی مخصوصا چینی ها به ایران روی آورده اند.

آذری جهرمی تاکید کرد کسانی که به صورت قانونی به استخراج و تولید ارز بپردازند و مجوز های لازم را دریافت نمایند مشمول امتیازاتی در این حوزه خواهند شد. همان طور که دو مرکز استخراج ارز دیجیتال که به صورت غیر قانونی فعالیت می کردند توسط مسئولان کشف و پلمپ گردید. مراکزمذکور برای استفاده از برق ارزان دو واحد کارخانه رابرای تولید بیت کوین در نظر گرفته بودند.

لازم به ذکر است پروانه های لازم برای این امر از وزارت صنعت و معدن و تجارت قابل کسب است و دولت تصمیم دارد داخل کشور مکان هایی را  نزدیک به نیروگاه ها به این مهم اختصاص دهد. 

جهت پیگیری اخرین اخبار واطلاعات، پیکوچینجر را کانال تلگرامی نیز دنبال فرمایید.  

 

خواندن 214 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.